Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Yüzük / Bilezik Ölçü Sistemleri
13.06.2023

Yüzük / Bilezik Ölçü Sistemleri

Kuyumculukta özellikle yüzük ve bilezik ürünleri dairesel yapısı gereği, kullanacak kişiye özel olarak tasarlanması gerekmektedir. Kişiden kişiye değişen parmak ve bileklik ölçüleri doğal olarak bu ürün gruplarında bir ölçü sistemini mecbur kılmıştır.

Yüzük alacak kişi beğendiği modeli mutlaka kendine uygun ölçüde yaptırarak kullanmak zorunda.

Yüzük ölçü sistemleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Ülkemizde 1 numaradan başlayan parmak ölçüleri 1 ile 36 numara arasında değişmektedir. 36 numaranın üzerinde de istisna ölçüler çıkabilmektedir. Bayanlar için ortalama ölçü 14-15 olurken, ağırlıklı olarak 8 ile 18 arası ağırlıklı bayan ölçüleri olarak bilinmektedir. Erkekler için ise ortalama ölçü 21-22 olurken, ağırlıklı olarak 18 ile 28 arası da erkek yüzük ölçüleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette istisna olarak, 18 numaranın altında erkek ölçüsü ile 18 numaranın üzerinde bayan ölçüsüne rast gelmekte mümkündür.

Avrupa ülkelerinde ve yurtdışında bizim ölçülerden farklı bir standart vardır. Bizde 1 ölçüden başlayan numaralama, yurtdışında bizde ki 1 ölçüye denk gelecek şekilde 41 ölçüden başlamakta ve 76 ölçüye kadar gitmektedir.

Özellikle yurtdışı ölçü sistemi ile bir ölçü geldiğinde bazen kafalar karışabilmektedir. Böyle bir durumda gelen ölçüden -40 düşerek bizim ölçü sisteminde neye denk geldiğini kolayca bulmak mümkündür. Örneğin bir müşterimiz ölçüsünün 54 olduğunu ifade ediyorsa, 54 - 40 =14 işlemi ile bizim ölçü sistemine göre parmak ölçüsünün 14 numara olduğunu anlarız.

Parmak ölçüsü almanın farklı yolları vardır. Bunlardan en çok bilinenleri kuyumcularda mevcut yüzük halkaları ve malafa ile yapılan ölçümlemedir. Malafa var olan yüzüklerin ölçüsünü belirlemekte kullanılırken, yüzük halkaları ise doğrudan parmağınıza denk gelen halkayı belirlemek suretiyle parmak ölçünüzün belirlenmesini sağlar.

Parmak ölçüleri zamanla değişir. Kişi yaş aldıkça, kilo aldıkça parmak ölçüsü de değişim gösterecektir. Evlilik öncesi ile özellikle hanımlarda doğum sonrasında parmak ölçüleri büyümektedir. Ayrıca aşırı kilo verenlerinde parmak ölçülerinde küçülme olacaktır.

Yine parmak ölçüleri yaz ve kış arasında kişiye göre değişmekle birlikte yarım ölçü ile bir ölçü arasında değişebilir. Ölçü alırken eğer hava çok soğuk ise parmaklarda çekilen kana bağlı olarak parmak ölçüsü biraz küçülür. Sonrasında sıcak bir ortama girildiğinde ise parmaklar şişer ve yüzük parmağı sıkmaya başlar. Bu sebeple çok soğuk ve çok sıcak günlerde ölçü alırken +- yönde yarım ölçü fark koyulmalı.

Örneğin kışın ölçü alırken yazıda dikkate alarak yarım ölçü büyük ayarlama yapılmalı.

Ayrıca ev ortamında ip ile parmak çevresini ölçmek suretiyle yapılan teknikler var. Ancak bu tekniklerin hata payı çok yüksek. Yine ev ortamında mevcut yüzüğünüzün ölçüsünü bilmiyorsanız cetvel ile yüzüğünüzün halka kısmının iç çapını ölçmek suretiyle bir sonuca ulaşmanız mümkün.

Bilezik ve bileklik gibi ürünlerde de aslında aynı durum söz konusudur. Kişiden kişiye değişen bilek kalınlıkları ve el yapılarından dolayı beğenilen modellerin bilek büyüklüğüne göre ayarlanması gerekir.

Bilezikte de yüzükte olduğu gibi bilezik malafası kullanılarak ölçü almak mümkündür. Bileziğin çapını mm cinsinden ifade eden ölçüler bilezikler için 56 ile 72 ölçü arasında değişmektedir.

Zamanla değişen parmak ve bilek ölçülerine bağlı olarak sahip olduğunuz ürünlerin ölçülerinde ayarlamalar yapılabilmektedir. Ancak bu işlemi yapacak kişilerin işin uzmanı olması çok büyük önem arz eder. Eğil olmayan kişiler, basit bir işlemi yaparken ürüne veya değerli taşlarına zarar verebilir veya taşların düşmesine ortam hazırlayabilir.

Bu sebeple bu işlemleri mutlaka tanıdığınız bildiğiniz esnaflarda yaptırınız.

Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024