Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Yatırımlık Külçe Altın Üretiminde Yeni Dönem
05.09.2023

Yatırımlık Külçe Altın Üretiminde Yeni Dönem

Altına yatırım konusunda en ön sıralarda olan ülkemizde, yatırımlık ürünler denilince akla ilk gelen 24 ayar 995 saflıktaki külçe altınlar oluyor. Bunu 22 ayar ürünler takip ediyor. Takı amaçlı olarak alınan ürünlerinde kendi değerlerini koruması ve kazandırması bir gerçek.

24 ayar ürünler yaklaşık 15 yıldır piyasalarda alınıp satılıyor. Birçok rafineri ve üretim firması bu işe yatırım yapıp ürün üretmeye ve pazarlarda satmaya başladı.

Gelinen noktada iş o kadar büyüdü ki bir kontrol sisteminin kurulması ve üretimden satışa kadar son tüketiciyi koruyan kuralların sistemsel olarak uygulanması mecburiyet haline geldi.

Hazine Bakanlığı ve Darphane Genel Müdürlüğü Kontrolünde yapılan çalışmalar ile artık 24 ayar 995 ürünlerin üretiminde yalnızca rafinerilerin üretim yapmasına imkân tanındı. Rafineri olmayan üreticilerin artık bu ürünleri üretemeyeceği kesinleşti.

Rafinerilerinde 24 ayar ürünleri üretimine izin verilirken, 22 ayar ürünlerin üretimi ise yasaklandı. 22 ayar ürün üretimi Darphane ile sınırlandırıldı.

24 ayar 995 saflıktaki bu ürünlerinde 1gr ile 100 gr aralığında üretilmesine ve paketli olarak servis edilmesine onay verilirken, piyasada mevcut olan 0,5gr ürünlerin üretimi ise sonlandırıldı.

Tüm bu süreçlerinde Darphane Genel Müdürlüğü kontrolünde yapılması ve gerekli prosedürlerin uygulamaya konulması kesinleşti.

Son gelişmeler neticesinde Bakanlık kayıtlarında daha önce altı adet olan rafineri sayısı da 15’i geçti.

Elbette tüm bu süreçlerin odak noktası perakende müşteriler. Her geçen gün artan taleplerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için bu adımlar büyük öneme sahip.

Blog Son Eklenenler
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024