Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Yatırımlık Altın
27.02.2024

Yatırımlık Altın

Ekonomik olarak belirsizliklerin hâkim olduğu bir ortamda, üstelik enflasyon ile mücadele ederken yatırımcı birikimleri nasıl değerlendirecek?

Bu önemli sorunun cevabı çok alternatifli olmakla beraber, her kişinin kendince bir çözüm yolu var.

Geleneksel olarak altın almaya ve birikimlerimizi altın olarak yastık altında tutmaya alışık bir milletiz. En zor günlerimizde de bu birikimler başvurulan ilk kaynak oluyor.

İktisadi olarak bireylerin kazançları ile orantılı bir tasarruf içinde olması buradaki güzel olan taraf, yanlış olan ise; nesilden nesile aktarılan tasarruf tercihleri.

Blog yazılarımız ile bu konuya sık sık değinmeye çalışıyoruz. Elbette bu konuda karar alacak tüm yatırımcılara ulaşmak mümkün değil. Bu sebeple her gün yeni birileri ile yatırım konusunda konuşmak ve bilgi aktarmak zorunda kalıyoruz.

Bu temaslarımız esnasında görüyoruz ki; geleneksel alımlar hala devam ediyor ve yatırımcı tercih konusunda bir yönlendirmeye muhtaç.

Bu yazımız ile yatırımcıyı bu konuda tekrar aydınlatmak istiyoruz.

Amaç yatırım ise; tercih edilecek ürünün 24 ayar veya en yakın saflıkta olması doğrudur.

Takı veya mücevher olarak alınan, muhteviyatında altın olan ürünler tam manasıyla yatırım ürünü değildir. Elbette zaman içinde onlarda sahip oldukları altın kadar değer kazanacaklardır. Ancak başlangıçta çok fazla emek içerdikleri için bir kaybın söz konusu olması kaçınılmazdır.

Geleneksel olarak asırlardır tercih edilen 22 ayar ürünlerin (bilezik, sarrafiye gb.) öncelikle takı amaçlı olduğu unutulmamalıdır.

Sarrafiye grubu ürünler aslı altın para olsa da, takı amaçlı olarak ta kullanılmaktadır.

Günümüzde rafinerilerce üretilen ve Darphane tarafından kontrol edilen mini külçeler tamamen yatırımcının ihtiyacını karşılamak üzere piyasalara sürülmüştür.

24 ayar (995 saflıkta) olan ve 1 gram ile 100 gram arasındaki ürünler küçük yatırımcı, 250 ve 1.000 gram arasında olan ürünler büyük yatırımcı için en doğru tercih olacaktır.

Ayrıca yatırımlarını çeşitlendirmek ve bir yatırım sepeti oluşturmak isteyenler için 50 gramdan başlayıp 1.000 grama kadar giden gümüş külçeleri de yatırım araçları arasına alabilirler.

AgaKulche altın ve AgaKulche gümüş külçe ile yatırımcının tercihi olurken, ürün yelpazesine 1.000gr, 500gr, 250gr granül gümüşleri de dahil ettik.

Yeni ürünlerimizin de doğrudan hedefi yatırımcı olacaktır.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024