Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Savaş devam ediyor: Enflasyon vs Merkez Bankaları
23.05.2023

Savaş devam ediyor: Enflasyon vs Merkez Bankaları

Geçtiğimiz ay içinde, birçok yeni gelişme küresel piyasaları etkiledi. Bu ayın derlemesinde en önemlisi, yükselen FED açıklamalarına rağmen 1850 $ / oz civarında güçlü duran altını, Euro Bölgesi enflasyon rakamlarını, Ukrayna’daki savaşın birinci yıldönümünü ve Türk ekonomisinin korkunç durumunu içeriyor.

Altın Fiyat Görünümü           

            Altın bu ay 1850 $/ons civarında seyretmeye devam ederken, sarı metal daha fazla düşüş eğilimi gösteren yatırımcıların beklentilerine meydan okumaya devam etti. FED, söz verdiği gibi politika faizlerini %4,50'den %4,75'e yükseltti. Sadece 25 baz puanlık bir artış FED'in yavaşladığının bir işareti olarak görülse de, sadece bir yıl önce resmi oranın sadece %0,25 olduğunu unutmamak gerekir.

Federal Rezerv, enflasyonu kontrol altında tutmak için sadece birkaç faiz artışına daha ihtiyaç duyulacağını belirterek söylemini kısmen yumuşattı, ancak bir kez daha enflasyon tamamen kontrol altına alınana kadar oranların yüksek tutulacağını vurguladı. Bu da faizlerin enflasyonu yakalamasının zaman alacağı ve dolayısıyla altına daha uzun bir süre destek olacağı anlamına geliyor.

ABD'de şu anda %6,3 olan enflasyon oranının hafif bir düşüşle %6,2 civarına ineceği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, ABD enflasyonunun hala 2008 mali krizi sırasında ulaştığı seviyelerden daha yüksek olduğunu ve oranların hala resmi enflasyon rakamlarından %1'den fazla daha düşük olduğunu belirtmek önemlidir. Altının hala parlamak için zamanı var, ancak zaman içinde yüksek seviyelerinden yavaş ama istikrarlı bir düşüşe girebilir.

Kaynak Trading Economics

 

ABD Enflasyon Oranları 2000-2023

 

Avrupa Enflasyon Verileri

             Geçtiğimiz hafta Avrupa'da enflasyonun yıllık %8,6'dan %8,5'e gerilediği son enflasyon verileri açıklandı. Ancak çekirdek enflasyon yükselmeye devam ederek Şubat ayında geçen aya kıyasla %0,30 artışla %5,6'ya ulaştı. ECB beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,5'e yükseltti.

AB, ABD kadar şahin olamamış ve faiz artırımında geride kalmıştır. Rusya'ya uygulanan enerji yaptırımlarının yarattığı ek baskı da enflasyonun yüksek seyretmesinde rol oynamıştır ve bu durum ABD'ye kıyasla daha uzun bir süre devam edecektir. Almanya enflasyon oranının %9,3'e ulaştığını bildirmiştir; ancak Rus hidrokarbonlarına uygulanan ambargonun etkileri daha önce düşünüldüğü kadar yıkıcı olmamıştır.

Avrupa kışı neredeyse atlattı; ancak bir sonraki kış mevcut kıştan daha ciddi bir etkiye sahip olabilir. AB'nin depolama kapasitesi toplam kapasitesinin %60-65'ine düşmüş durumda ve önümüzdeki kış LNG terminallerinin devreye girebileceği kesin değil. Genel olarak AB, ABD'den daha yüksek enflasyon seviyeleriyle mücadele ediyor, ancak buna rağmen politika oranlarını artırmada ciddi şekilde geride kaldı.

Kaynak: Eurostat Eurostat / Trading Economics

 

Ukrayna'da Savaşın Birinci Yıldönümü

            24 Şubat 2022'de Rus güçleri Ukrayna'ya girdi ve şu ana kadar sivil ve asker on binlerce insanın hayatına mal olan işgallerine başladı. İnsan kaybıyla kıyaslanamayacak olsa da, ekonomik etkileri çok büyük oldu. Rusya Batı tarafından tamamen yaptırıma tabi tutulurken, Ukrayna'daki hasar on milyarlarca ABD dolarına ulaştı.

Savaşın ilk birkaç haftasında Rusya'nın yıldırım hızıyla ilerlemesinin ardından çatışma, Birinci Dünya Savaşı'ndaki siper savaşlarına benzer zorlu bir yıpratma savaşına dönüştü. Batı'nın Ukrayna'ya yaptığı yardım dramatik bir şekilde artmış, sadece ABD yaklaşık 76 milyar USD yardımda bulunmuştur. Rusya'ya yönelik topyekûn yaptırımların değerli metaller sektörü üzerinde de önemli bir etkisi oldu ve dünyada her yıl çıkarılan altının %10'unu oluşturan Rus altınının Batılı şirketler tarafından ithalatı tamamen durdu.

Değerli metaller sektörüne ilişkin son bir ilginç nokta da Rusya'nın Güney Afrika ile artan işbirliğidir. İki ülke birlikte dünya paladyum arzının neredeyse %80'ini karşılıyor ve bu nedenle otokatalizör üretim sektörü üzerinde önemli bir kontrole sahipler. Batılı ve Rus herkes yeni normale adapte olurken, savaş için görünürde net bir son yok gibi görünüyor.

Kaynak: ABD Jeolojik Araştırmalar / Statista

Türkiye Ekonomisinin Durumu

            Türkiye'nin son enflasyon rakamları açıklandı ve resmi olarak sırasıyla aylık %3.5 ve yıllık %70 olarak gerçekleşti. ENAG adlı bağımsız bir enflasyon araştırma grubu ise sırasıyla aylık %5 ve yıllık %120'lik bir oran açıklamıştır. Enflasyon biraz yavaşlamış olsa da, AB veya gelişmekte olan dünyanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında bile hala şaşırtıcıdır.

Ülkenin dış hesap açığı, geçen yılın Ocak ayına kıyasla bu yılın Ocak ayında %40'lık bir artışla 10 milyar USD'den 14 milyar USD'ye yükselerek muazzam bir şekilde genişlemiştir. Sonuç olarak, hükümet ticaret ve döviz bozdurma konusunda bir dizi kısıtlama getirmiş ve bu durum uluslararası külçe ticaretini de etkilemiştir.

           

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son on yılların en çekişmeli seçimlerinden birinde üçüncü dönem için aday olacağı kritik seçimin 15 Mayıs'ta yapılması bekleniyor. Erdoğan'ın seçim beklentilerini tehdit eden birleşik bir platform altında yarışan büyük bir muhalefet partisi koalisyonu vardı. Ancak bu kırılgan ittifak geçen hafta 6 partili koalisyonun ikinci büyük partisinin anlaşmadan ayrılmasıyla dağıldı.

Kaynak: bne.IntelliNews

Ek Kısa Haber:

Afrika'nın en büyük demokrasisi olan Nijerya'da bu ay devlet başkanını seçmek üzere bir seçim yapıldı. Seçimi geleneksel olarak baskın olan partilerden biri oyların neredeyse %37'sini alarak kazandı ancak diğer iki büyük aday sonuca itiraz ediyor. Bunlardan herhangi birinin Nijerya'nın sayısız sorununu çözüp çözemeyeceğini göreceğiz.

Birleşik Krallık ve AB, mevcut Brexit düzenlemesinin neden olduğu Kuzey İrlanda krizini çözmeyi amaçlayan bir başka anlaşmaya daha vardı. Her iki taraf da bu anlaşmanın Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda arasındaki ticari sürtüşmeleri azaltacağını ve gergin ilişkilerin düzelmesine yardımcı olacağını umuyor. Burada önemli olan, her iki tarafın da birbirlerine karşı yapıcı davranmasıdır ki bu da her iki tarafın ekonomileri için olumlu bir işarettir.

Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024