Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Regülasyon, Deregülasyon
23.05.2023

Regülasyon, Deregülasyon

Eğer bir pazarda farklı kurallar vasıtasıyla belirli bir düzenleme söz konusuysa buna ‘‘regülasyon’’ adı verilmekte eğer daha önceden verilen ya da belirlenen kuralların genişletilmesi ve o pazarda daha özgür bir yatırım ortamının oluşturulması adına bazı esnekliklerin sağlanması söz konusu ise buna ‘’deregülasyon’’ denmektedir. (Abdelhamid,2017)

Bazı durumlarda hükümetler tarafından belirlenen fiyat politikalarının zaruri kılınması, ülkedeki ekonomik koşullar ve döviz ile ilgili alınan kararlar, başta gümrük olmak üzere ithalat ve ihracat politikaları gibi pek çok farklı yasal durum şirketlerin belirlediği pazarlarda gösterecekleri faaliyetlerin cazibesini ya da çekiciliğini değiştirebilir. Bazen belirli pazarlarda yer alabilmek için yasal koşulları doğrudan sağlamak gerekirken bazı durumlarda bu alandaki esneklikler veya yasal olarak devlet tarafından sunulan teşvikler söz konusudur.

Yukarıda yer alan başlangıç paragrafı İ.Ü. İşletme Fakültesi ders kitapçığından alıntıdır. Bu cümleleri okurken gözümde içinde bulunduğum sektörün son durumu canlanıverdi.

Kuyumculuk sektörü alt sektörleri ile çok büyük bir sektör. Endüstri halini almış sektörün yıllar için yukarıda regülasyon tanımı ile oturmuş bir nizamı ve kendine has kuralları, işleyiş tarzı var. Sektör dışından gelen birçok profesyonel bu sektöre geldiği ilk zamanlarda adaptasyonda ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir.

İkinci paragrafta ifade edilen hususlar tam da içinde bulunduğumuz zamanı anlatıyor. Kendi içinde serbest piyasa kuralları çerçevesinde bir denge oluşturan sektör, hükümetlerin farklı gerekçelerle aldıkları ve dayattıkları kararlar ile sıkıntılı bir duruma düşebilmektedir. İki ay önce mal mukabili altın ithalatına getirilen kısıtlamalar ile sektör bir anda altın tedariki hususunda sıkıntı yaşamaya, bulduğu altını da primli fiyatlar ile almaya mahkûm oldu. Primli fiyatlardan alınan altın ile yapılan üretim ve işçilikler dış pazarlarda kabul görmeyince Pazar ve müşteri kayıpları başladı. Uzun zaman sürelerinde büyük zahmetler ile kazanılan dış Pazar müşterileri rakip ülke sektörlerine kaymaya başladı.

Belki başlangıçta iyi niyetle başlayan ve dolar rezervlerini korumak, cari açığı bir nebze azaltabilmek adına yapılan bu uygulama, büyük bir sektörü bitirme noktasına, ihracatın bitmesi noktasına getirdi. Döviz ile ilgili bankacılık sektöründe getirilen mecburiyetler ile de ihracatçı çok zor durumda kaldı.

Kısacası her sektör yıllar içinde bir dengeye oturur. Dışarıdan yapılan müdahaleler maalesef çoğu zaman faydadan çok zarar verir.

Son olarak karar vericilerin oturup verdikleri kararların bir muhasebesini yapması ve kendi mecrasında regüle olmuş akışa çok fazla müdahale etmeden tekrar düzene girmeleri hususunda çalışmaları çok önemli.

Ancak bir şeyleri başarmak için sadece iyi niyet yetmiyor. İşi bilmek ve liyakate sahip olmakta şart…

Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024