Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Moda: Mücevher ve Altın
18.07.2023

Moda: Mücevher ve Altın

Moda denilince; Süslenme özentisi ya da değişiklik gereksinimiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.

Belirli bir süre bir şeye karşı toplumca gösterilen aşırı, yaygın düşkünlük.

 

Tüketime konu olan birçok üründe, tüketim tercihlerini gösteren sınırları net bir şekilde çizilmiş ürünleri anlamak, akla getirmek mümkün

 

Örneğin, 70 yılların müzik modası, 60’lı yılların kıyafet modası, pantolon modası, saçlarda atkuyruğu modası, tatilde bodruma gitme modası gb. Görüleceği gibi moda kavramının içine sokabileceğimiz konular çok fazla. Burada tamamen belirleyici olan tüketicinin tercihlerinin belli bir alanda yoğunlaşması ve devamlılığı.

Giyim sektöründe neredeyse moda yıldan yıla değişebiliyorken, diğer sektörlerde tercihlerin keskin hatlarla değişimi on yıllar alabiliyor.

Sanırım tercihlerdeki değişimin en yavaş olduğu sektör altın ve mücevher sektörü. Zira kuyumculuk sektöründe üretici firmalar her gün yeni modelleri üretim portföylerine dahil etseler de; değişen sadece modeller oluyor. Modellerin ana hatlarını oluşturan belirleyici çizgilerde çok fazla bir değişim olmuyor.

Bu konuda bazı örnekler vermek gerekir ise;

Evlilik yolunda ilk başlangıç olan alyans seçimi standart bir ritüel olurken, seçilecek alyansın hangisi olacağı konusunda, yeni çıkan binlerce model olmasına rağmen, klasik alyansın tahtını sarsan başka bir ürün olmamıştır. Klasik alyans yüzyıllardır hep moda…

Tektaş pırlanta ile başlayan evlilik yolu, pırlantanın daha fazla ulaşılabilir olması ile çok daha fazla yaygınlaştı. Ancak birçok alternatifi olmasına rağmen klasik tektaş pırlanta tahtını kimseye kaptırmadı.

Evlilik hazırlığında gelinlere bilezik alınması da aynı şekilde birçok gelin tarafından kullanılmayacağı belli olsa da yine vazgeçilmeyen bir ürün olarak satılmaya devam ediyor.

Her gelin kızın rüyası suyolu pırlanta sette yıllardan bu güne çok rakibi çıkmasına rağmen satışlarından pay kaptırmıyor.

Elbette zaman zaman bazı modeller ciddi reklam etkiyle çok ciddi bir talep görüyor. Ancak bunların modası kısa sürüyor. Örneğin 2004 te başlayan ‘‘Zerda Modeli’’ 2004 – 2006 yılları arasında birçok firmaya ciddi satışlar yaptırdı.

2006 da başlayan Tria pırlanta modelleri aynı şekilde iki yıl boyunca reklamın etkisi ile çok talep gördü.

Son yıllarda baget taşlı ürün modelleri tüm firmaların altın, pırlanta ve gümüş alternatifleri ile satışları domine ediyor. Bir doyum noktasından sonra mutlaka yerini başka innovatif tasarımlara bırakacaktır.

Sonuç olarak takı sektöründe moda stabil. Çok değişken değil. Hatta vintage ve Retro takıları kullanmak daha da popüler.

Yeni bir kavram olan ‘’Old Model New Product’’ kavramı ile eskilerin çok beğenilen modelleri yeniden üretilmeye başladı. Elmas taşlı mücevherlerde tamamen bu kapsamda tekrar yoğun bir şekilde satışa sunuldu.

Osmanlı parası olan Reşat altın bile bu akımdan kendine düşen payı aldı ve yeniden üretilmeye başladı.

Son olarak moda: ‘’Tüketim sektörünün dayattığını değil, yakışanı giymek, giydiğini yakıştırmaktır.’’

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024