Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Hangi Fiyat Doğru?
06.12.2023

Hangi Fiyat Doğru?

Altın yatırımcısının en çok karşılaştığı ve kafasında soru işareti olarak duran konuların başında altın fiyatlarındaki afaki farklılıklar geliyor.

Özellikle teknolojinin gelişmesine paralel olarak şirketler tarafından geliştirilen mobil uygulamalar ile birçok tüketicinin takipte olduğu uygulamalar mevcut.

Bu uygulamalar arasında fiyat farklılıkları olduğu gibi, televizyon ekranlarında paylaşılan fiyatlar, web sayfalarında verilen fiyatların hepsinin birbirinden farklı olması, perakende mağazalarda her mağaza arasında fiyat farklılığı olması tüketicinin gerçekten kafasını yeterince karıştırıyor.

En çok karışıklık, has altın fiyatı ile gram altın fiyatı arasında oluyor. Birçok tüketici farklı platformlardan veya televizyon ekranlarından fiyat alırken çoğu zaman has altın fiyatına bakıyor. Bu fiyatı esas alarak mağaza veya e ticaret üzerinden 995 külçe altın almaya çalıştığında farklı bir fiyat ile karşılaşınca şaşırıyor.

Öncelikle şu konuda bir açıklama yapalım. Has altın; altının 1000/1000 saflıktaki baz fiyatıdır. Kuyumculukta altın ile ilgili tüm hesaplamalar bu fiyat esas alınarak yapılır.

‘‘Bu fiyat kesinlikle 1 gr külçe altın fiyatı değildir.’’

Altın alım veya satımı esnasında ne tür ürün olursa olsun, farklı saflıklardaki ürünler öncelikle saf altın olan has altına dönüştürülmek suretiyle matematiksel hesaplaması yapılmak zorundadır. Sonrasında ürünün özelliğine göre bu fiyata işçilik ve kar gibi maliyetlerde ilave edilmek zorundadır.

995/1000 saflıktaki mini külçeler has altın olmayıp mamul üründür. Kısacası belli bir işlemden geçmiş ve kar amacı ile üretilmiştir. Bu ürünlerin rafinerilerde üretimine bağlı bir işçilik ve paketleme maliyetleri vardır. Bu sebeple doğal olarak has altın fiyatından daha yüksek bir fiyat ile satılmaları gerekir.

Ayrıca aynı ürünü satın almak istediğimiz mecraya göre de farklı fiyatlar ile karşılaşmak mümkündür. Aynı ürün mağazalarda ve e ticaret mağazalarında farklı fiyatlar ile fiyatlanabiliyor. Hatta aynı iş yerinde mağazada belli bir fiyata olan ürün e ticaret mağazasında farklı olabiliyor. Bu tamamen satış kanalındaki zorunlu maliyetlerin ürünün fiyatına eklenmesi ile oluşuyor.

E ticaret platformlarında satıcı firmanın belli bir fiyatı olmasına karşın, hizmeti sunan Pazaryerinin de sunduğu hizmetin karşılığı bedeller ister istemez fiyatları etkiliyor. Ayrıca ürünlerin zahmetsiz bir şekilde tüketicinin evine kadar ulaştırılmasının, sunulan sigortalı taşıma hizmetinin birer maliyet olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, bir hizmeti alırken sadece altın maliyeti ile değerlendirme yapmak hatalı olur. Bu ürün ile beraber aldığımız konfor ve kolaylık ekstra maliyet olarak fiyatlara yansıtılmak zorunda kalıyor.

Tabii ki unutulmaması gereken en önemli konu da marka değeri. Paketin içindeki ürün(altın) aynı olsa da üzerindeki markanın ve satıcı firmanın marka değerinin de fiyatlara yansıması çok normal.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024