Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Haftalık Piyasa 8-12 Mayıs 2023
22.05.2023

Haftalık Piyasa 8-12 Mayıs 2023

09.05.2023 – ÇİN, Nisan Dış Ticaret Dengesi

10.05.2023 – ABD, Nisan Tüketici Fiyat Endeksi

11.05.2023 – ÇİN, Nisan Tüketici Fiyat Endeksi

11.05.2023 – İNGİLTERE Merkez Bankası, Faiz Kararı

11.05.2023 – ABD, Nisan Üretici Fiyat Endeksi

11.05.2023 – ÇİN, Nisan Üretici Fiyat Endeksi

11.05.2023 – TÜRKİYE, Mart Cari İşlemler Dengesi

12.05.2023 – İNGİLTERE, Mart GSYH

12.05.2023 – OECD, Mart İşsizlik Oranı

12.05.2023 – ALMANYA, Mart Cari İşlemler Dengesi

 

Yurt Dışı Yerleşiklerin Hisse & DİBS İşlemleri

21-28 Nisan 2023 haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar, reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 178,4 milyon dolar hisse senedi satışı, 11,0 milyon dolar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBSKesin Alım1 ) alımı ve 1,5 milyon dolar Özel Sektör Tahvil alımı gerçekleştirmiştir. BİST100 Endeksi 21-28 Nisan tarihleri arasında %7,87 değer kaybetti. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde ise 62 baz puan düşüş yaşandı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler toplam 963,6 milyon dolarlık hisse senedi satışı, 66,6 milyon dolarlık DİBS alımı ve 11,9 milyon dolar ÖST satışı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2023 yılında toplam 908,9 milyon dolarlık menkul kıymet2 satışı gerçekleştirmiş oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 28 Nisan itibariyle %29,0 olurken, önceki haftada bu oran %28,7 seviyesindeydi. 2022 yılı kapanışında %29,6 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %36,9 idi.

ABD’de ilk çeyrek büyümesi beklentilerin altında kaldı.

ABD’de 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi yıllıklandırılmış olarak çeyreklik bazda %1,1 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Bu dönemde, güçlü seyreden istihdam piyasasının da desteğiyle tüketim harcamaları öne çıkarken, bir yıldır devam eden parasal sıkılaşma yatırım harcamalarını olumsuz etkiledi. Öte yandan, ülkede ikinci çeyreğe ilişkin öncü veriler karışık bir görünüm sergiliyor. Nisan ayı imalat PMI endeksi 50,2 ile sektörde sınırlı bir toparlanmaya işaret ederken, aynı dönemde ISM imalat endeksi 47,1 düzeyinde gerçekleşerek sektörde zayıflığın ikinci çeyrekte sürdüğünü gösterdi. ABD’de Nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksi de 101,3 ile son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tüketici güveninde mevcut duruma yönelik değerlendirmeler ılımlı seyrederken, özellikle gelecek altı aylık döneme ilişkin bekleyişlerdeki kötüleşme endeksin gerilemesinde rol oynadı. ABD’de Mart ayında kişisel tüketim harcamaları (PCE) enflasyonu yıllık bazda %4,2 düzeyine inerken, Şubat ayına göre yatay seyreden çekirdek PCE enflasyonu %4,6 düzeyinde gerçekleşerek manşet enflasyonun üzerine çıktı. Bu durum, ülkede enflasyonist baskının devam ettiğine işaret etti. Çekirdek enflasyonun nispeten yüksek düzeyi Fed’in Mayıs ayındaki toplantısında faiz artırımlarını sürdüreceği beklentilerine destek oldu. Fed’in Mayıs ayı toplantısında 25 baz puanlık faiz artışına gitmesi bekleniyor.

BoJ para politikasını gözden geçirecek.

Geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda politika faizini -%0,1 seviyesinde sabit tutan Japonya Merkez Bankası (BoJ), önümüzdeki döneme yönelik ekonomik büyüme öngörülerini yukarı yönlü güncelledi. Karar metninde “faiz oranlarını güncel veya daha düşük seviyelerde tutma” ifadesi “genişleyici para politikasından hiçbir şekilde taviz verilmeyeceği” ifadesi ile değiştirildi. Para politikasında “geniş perspektifli” bir gözden geçirme kararı alan BoJ, söz konusu gözden geçirmenin 1 yıldan uzun sürebileceğini açıkladı.

TCMB politika faizini %8,5 seviyesinde tuttu.

TCMB, 27 Nisan’daki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini %8,5 seviyesinde sabit tuttu. Toplantı sonrasında yayımlanan metinde, küresel ekonomiye ilişkin jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğüne ve banka iflaslarının finansal istikrarı tehdit ettiğine işaret edildi. Öncü göstergelerin deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin beklenenden hızlı toparlandığını gösterdiğini ifade eden TCMB, turizmin beklentileri aşan katkısına karşılık cari denge üzerindeki risklerin devam ettiğini vurguladı.

Nisan ayına ilişkin öncü göstergeler toparlanmaya işaret ediyor.

Nisan ayında ekonomik güven endeksi 102,2 seviyesine yükselerek 2022 yılının başından itibaren ilk kez eşik değerin üzerine çıktı. Alt endekslerden tüketici güven endeksinin bir önceki aya göre %9,2 artış göstererek 87,5 düzeyine yükselmesinin yanı sıra reel kesim güven endeksindeki toparlanma ana endeksteki artışta belirleyici oldu. Bu dönemde imalat PMI da 51,5’e yükselerek sektörde genişlemenin hızlandığına işaret etti. Endeksteki yükselişte genel olarak yeni siparişler ile üretimdeki artış etkili oldu. TÜİK verilerine göre Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2023 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %26,8 artış kaydetti. Bu dönemde, %32,3 oranında artan turizm gelirleri de 8,96 milyar USD düzeyinde gerçekleşti.

Finansal piyasalar…

Geçen hafta ABD borç tavanına ve First Republic Bank’e ilişkin gelişmeler küresel hisse senedi piyasalarının dalgalı bir seyir izlemesine neden oldu. BIST -100 endeksi küresel piyasalardan negatif ayrışarak haftayı %7,9 düşüşle tamamladı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 21 baz puan azalırken; Türk lirası, ABD doları ve euro karşısında sınırlı oranda gerilemeye devam etti. Brent türü ham petrolün varil fiyatı Fed’in faiz arttıracağı beklentilerinin yanı sıra Çin’in talebinin zayıf kalacağı beklentileriyle haftalık bazda %2,6 gerileyerek 79,5 USD oldu. Bu haftanın gündemi... Bu hafta piyasaların gündeminde Fed ve ECB toplantıları öne çıkıyor. Ayrıca, ABD’de Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi ile Euro Alanı ve Çin’e ilişkin iktisadi faaliyete yönelik veriler yakından izlenecek. Yurt içinde Nisan ayı enflasyon verisi, TCMB’nin Enflasyon Raporu, Nisan ayı öncü dış ticaret verileri ile seçime iki hafta kala siyasi gelişmeler takip edilecek.

Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024