Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Haftalık Piyasa / 20-24 Şubat 2023
21.02.2023

Haftalık Piyasa / 20-24 Şubat 2023

16-20.01.2023

Altın fiyatlarındaki yükseliş hız kesmeden devam ediyor.

ABD'den gelen pozitif veriler altını olumlu etkilerken gram altın tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Ons altın fiyatlarındaki hareket piyasalarda dengeleri değiştirmeye başladı. 2000 dolara doğru hareket etmeye başlayan ons altın gram altın tarafında da ivme yarattı. 9 ayın zirvesinde işlem gören ons altınla birlikte gram altın da 1165 liraya tırmandı. Ons altın fiyatları 1929 dolar seviyesine kadar yükseldi. ABD'de enflasyonun düşüş eğilimine girmesi ve bundan dolayı Fed'in faiz artırım hızını yavaşlatacağı, 2023 yılı içinde faiz indirimlerine gideceği beklentisi altının güçlenmesinde ana sebep olarak öne çıkıyor.

Dünya Bankası ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti

Geçtiğimiz hafta Dünya Bankası 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini %3’ten %1,7’ye revize etti. Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda dünya ekonomisine ilişkin 2023 ve 2024 yılı büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ederek sırasıyla %1,7 ve %2,7 düzeyinde açıkladı. Kuruluş, söz konusu revizyona gerekçe olarak yüksek enflasyon, azalan yatırımlar ve sıkı para politikası uygulamalarını gösterdi.

ABD’de Aralık’ta TÜFE aylık bazda %0,1 azaldı.

 ABD’de tüketici fiyatları Aralık’ta aylık bazda %0,1 oranında gerilirken, enflasyondaki iyileşme Fed’in faiz artırım hızını azaltacağına yönelik beklentileri destekledi. ABD’de tüketici fiyatları Aralık’ta aylık bazda %0,1 ile Mayıs 2020’den bu yana ilk defa azalış kaydetti. Ülkede yıllık TÜFE enflasyonu %6,5 ile bir yılı aşkın sürenin en düşüğüne inerken, enerji fiyatlarındaki gerileme bu gelişmede önemli rol oynadı. Fed’in 1 Şubat’ta sona erecek toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gideceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Cari açık Kasım’da 3,7 milyar USD oldu.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre cari açık Kasım ayında 3,7 milyar USD oldu. Bu dönemde dış ticaret açığı yüksek düzeylerdeki seyrini sürdürürken, 12 aylık kümülatif cari açık 45 milyar USD ile Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasanın enflasyon beklentisi geriledi.

 TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Ocak ayı sonuçlarına göre, piyasanın 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi %34,9’dan %30,4’e geriledi. Piyasa katılımcılarının 2023 sonuna ilişkin büyüme ve cari açık beklentileri yatay kalırken, yılsonu USD/TL tahmini 23,12 düzeyinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta BIST-100 endeksi %6,7 geriledi.

ABD’de enflasyonist baskıların hafiflediğine ilişkin veriler ile Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar küresel risk iştahını destekledi. Küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir izlenirken, altın fiyatları Mayıs ayından bu yana ilk kez 1.900 USD seviyesinin üzerine çıktı. Brent türü ham petrolün varil fiyatı da geçtiğimiz haftayı %8,5 artışla 85,3 USD düzeyinden tamamladı. Yurt içinde ise BIST-100 endeksi haftalık bazda %6,7 ile Aralık 2021’den bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti. Tahvil faizleri ile Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi artmaya devam etti.

TCMB’nin yılın ilk faiz kararı takip edilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısı 19 Ocak Perşembe günü gerçekleşecektir. Hatırlanacak olursa TCMB, küresel büyümeye ilişkin risklerin arttığı ve ekonomik aktivitede ivme kaybının gözlendiği bir ortamda sanayi üretimi ve istihdamdaki ivmenin, arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliğinin korunması amacıyla ağustos ayında başlattığı faiz indirim döngüsünü kasım ayı toplantısında yaptığı 150 baz puanlık faiz indirimiyle tamamladığı açıklanmıştı. Bu yönlendirmeye paralel olarak aralık ayı toplantısında faiz oranlarında bir değişime gitmeyen TCMB’nin ocak ayı toplantısında da faiz oranlarında bir değişime gitmesini beklenmiyor.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024