Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Alyans ve Bilezik Satın Alırken Önemli Noktalar
06.06.2023

Alyans ve Bilezik Satın Alırken Önemli Noktalar

Ülkemiz insanın kuyum ürünleri içinde en çok rağbet ettiği ürün 22 ayar bilezik ürünleri. Sıradan bir mağazaya dahi gitsek vitrinin başköşesinde bilezik ürünlerini görmemiz mümkün. Takı olarak kullanım amacının yanı sıra yatırımlık ürün olarak ta talep görmesi bileziklere olan ilgiyi arttırmaktadır.

Bir mağazanın en büyük sermayesini de bilezik ve alyans ürünleri oluşturmaktadır. Bunun başlıca sebebi bu ürün gruplarında model çeşitliliğinin fazla olması yanı sıra, her model için ayrıca bir ölçü içermesi, bir modelden bile onlarca ürün bulundurulmasını mecbur kılmaktadır.

Perakende mağazalar bu ürün gruplarında ellerindeki tüm modeller için mecburen tüm ölçüler için adetli stok bulundurmak zorundadır. Her farklı ölçü ürünün gramında farklılığa neden olacağı için her birinin fiyatı kendine mahsustur. Standart fiyat veya ortalama fiyat yoktur. Aslında altın içeren takı tarzındaki tüm ürünler için durum aynıdır.

Gram altın ve sarrafiye tarzındaki yatırımlık ürünlerin gramlarında belli standart olduğu için bu ürünlerde standart bir fiyat politikası güdülebilir.

Müşteri ile satıcının yüz yüze olduğu perakende mağazalarda bu özellikler sıkıntı olmamakta ve çözümlenmektedir. Ancak e ticarette müşteri ile temas olmadığı için ve sipariş esnasında bedeller peşin alındığı için gram standardı olmayan bilezik ve alyans gibi ürünlerde bir takım sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Genel olarak en çok yaşanan sıkıntılar şöyle;

Pazaryerlerinde ürünler satışa açılırken ortalama gramları ile sunulmaktadır. Bu tür ürünler hazırda olmayıp, siparişe özel üretilmektedir. El emeği ile üretilen ürünlerde gram standardı tutturmak zor olduğundan, ortalama grama göre % olarak eksi ve artı yönde standart sapmalar belirtilmektedir.

Ayrıca gerek bilezik, gerek ise yüzükte ölçü söz konusu olduğundan kişiye özel üretilen bu ürünlerin standart bir gramı olması mümkün olmuyor. Bu ürünlerin maliyet hesabı yapılırken ortalama gramlara göre yapılmaktadır. Bu ürünlere özel olan bu durum ürün açıklamalarında son tüketiciye belirtilmektedir. Verilen siparişin ortalama ağırlığının hangi frekanslar aralığında olacağı açıkça belirtilmek zorundadır.

Artı yönde meydana gelen sapmaların maliyeti müşterilerden alınamaz iken şirket zarar etmeyi göze almaktadır. Eksi yönde meydana gelen sapmalar frekans aralığında olduğu müddetçe satıcı görevini yerine getirmiş olmaktadır.

Alyans ve bilezik ürünlerinin kendisine özel durumlarından ötürü e ticarette satışının zorluğu hakkında son tüketicilerin bu konuda daha bilinçli olmaları satışın her iki tarafı açısından işleri daha kolay kılacaktır.

Elbette e ticaret üzerinden satın alma yapacaklar,  

  • Kolay erişim,
  • Marka, ürün ve model çeşitliliği,
  • Ürün kıyaslama,
  • 7/24 erişim imkânı,
  • Ödeme kolaylığı ve alternatifleri,
  • Kapıya kadar teslim imkânı,
  • İade ve değişim kolaylığı,
  • Mağazalara oranla daha uygun fiyatlı ürünler,
  • Dünyanın her yerinden temin gibi birçok avantajı da kullanmaya devam edeceklerdir.

Zamanla satıcı ve tüketici arasında oluşacak güven ve sadakat işleri daha kolay kılacaktır

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024