Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
06.05.2024

Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Altın ayarı nedir? sorusu hem yatırımcılar hem de şık ve göz alıcı bir takı sahibi olmak isteyenler için oldukça önemlidir. Blog yazımızda altın ayarı nedir? sorusu başta olmak üzere altının saflık derecesi ne ifade eder, 24 ayar altın ne demek? hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. 

Altın Ayarı Nedir?

Altın ayarı, satışa sunulan altının saflık derecesi hakkında bilgi verir. 24 ayar altın tamamen saf altını ifade eder. Doğada %100 saflıkta altın bulunmaması sebebiyle de 24 ayar altının saflık oranı binde 999 olarak belirtilebilir. Altın alırken veya satarken altının ayarı fiyatı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. 

Altın Ayarı Ne İfade Eder?

Altın ayarı altının saflık derecesini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Ayar, altın içeren alaşımın altın oranını belirtir. 24 ayar, doğada saf hâlde bulunan altının ayarı olarak belirlenmiştir ve altın oranı 24/24 olarak ifade edilir. Bu ayara ulaşana kadar 8, 14, 18, 22 gibi farklı altın ayarları bulunmaktadır. 22 ayar 22/24, 18 ayar 18/24 olarak ifade edilir. Altının ayarı ne kadar yüksekse saflığı da o denli fazladır.  

En Yaygın Altın Ayarları Hangileridir?

Altın değerli takılarda kullanılan en popüler madendir. En çok tercih edilen altın ayarları ise sırasıyla 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak belirtilebilir. Altın ayarının popülerliği ve yaygınlığı kültürden kültüre farklılık gösterse de Türkiye’de en yaygın bulunan ve tercih edilen altın ayarları 22, 18 ve 14 olarak nitelendirilebilir. 

24 Ayar Altın Nedir?

24 ayar altın, altın saflık oranı en yüksek olan ayardır. Çok yumuşak olması sebebiyle takı ve mücevher yapımında nadiren kullanılan 24 ayar altınların üzerinde genelde 999 ibaresi bulunur. Bu ibare emtianın binde 999 oranda altın içerdiği anlamına gelir. Doğada %100 saf altın bulunmadığından satın alınabilecek en saf altın 24 ayardır. 

22 Ayar Altın Nedir?

Hem takı hem de yatırım amaçlı en çok tercih edilen altın ayarlarından birisi 22 ayardır. 22 ayar altınların üzerinde 916 ibaresi bulunur. 22 ayar altın içeren alaşımın %91,6’sı saf altından oluşurken geriye kalan %8,4’lük kısım diğer metallerdir. Altının daha sert ve dayanıklı olması, takı yapımında da kullanımının kolaylaşabilmesi için ayarının 22’ye düşürülmesi sık tercih edilir. Saflık derecesi 24 ayardan sonra en yüksek altın olduğu için ayrıca oldukça da değerlidir. 22 ayar altın elde edilirken alaşıma bakır, çünkü

 Gümüş ve nikel gibi metaller eklenir. 

21.6 Ayar Altın Nedir?

21,6 ayar altın genellikle ihracat için üretilen takılarda kullanılır. Takıların daha dayanıklı olmasının yanı sıra daha kolay işlenebilmesi ve kullanılabilmesi için 21 ayar altın tercih edilebilir. 22 ayara göre biraz daha düşük saflık derecesine sahip olan 21,6 ayar altın daha dayanıklıdır. 

18 Ayar Altın Nedir?

18 ayar altın içeriğinde %75 oranında saf altın ve %25 oranında diğer metallerin bulunduğu altın türüdür. Zincir kolye, bileklik gibi dayanıklı olması öncelikli olan takıların üretiminde 18 ayar altın sıkça tercih edilir. Bunun yanı sıra pırlanta gibi değerli taşlar ve morganite gibi popüler doğal taşlarla hazırlanan mücevher tasarımlarında da kalitesi ve güzelliği ile yer bulur. 

14 Ayar Altın Nedir?

14 ayar altın içerisinde %58,5 oranında saf altın ve %41,5 oranında bakır, nikel, gümüş, çinko gibi diğer metaller bulunur. Düşük saflık derecesine sahip olan 14 ayar altın takı tasarımlarda daha sert ve dayanıklı olması sebebiyle tercih edilir. Değerli taşların kullanıldığı mücevher tasarımlarında da taşların sağlam bir kaide üzerine oturtulması için 14 ayar altın kullanılabilir. 

Diğer Altın Ayarı Çeşitleri

En yaygın kullanılan altın ayar çeşirleti 24,22, 18 ve 14 olarak bilinse de 21, 9 ve 8 gibi farklı altın ayarları da vardır. 

Altın Ayarı Rengine Nasıl Etki Eder?

Takı veya yatırımlık emtia olarak piyasaya sunulan altınların ayarı saflık derecesini belirtse de ayar, altın rengi ile de ilişkilendirilebilir. Saf altın olarak da bilinen 24 ayar altın parlak sarı renge sahiptir. 24 ayar dışında diğer altın ayarlarında renk kullanılan alaşıma bağlı olarak değişir. Beyaz altın, pembe altın gibi kavramlar da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Saf altın bilek veya paladyum gibi metaller ile karıştırıldığı zaman gümüş rengine benzer bir renge sahip olurken altın bakır ile karıştırıldığında pembe bir renge sahip olur bu renk genelde rose gold olarak ifade edilir. Altının içerisine karıştırılan diğer metallerin neler olduğu ve hangi oranda karıştırıldığı altının rengini değiştirir. 18 ayar altın hem gümüş rengi hem de rose gold olarak elde edilebilir. Saf altın rengi ise sadece 24 ayar altında vardır. 

Altın Ayarı Sertliğine Nasıl Etki Eder?

Altının doğada bulunan en saf hâli yani 24 ayar hâli oldukça yumuşaktır ve çoğunlukla takı üretiminde kullanılmaz. Altının sertliği diğer metaller ile karıştırıldıkça artar. Altının ayarı düştükçe dayanıklılığı ve şekil verilebilirliği de artmış olur. 

Altın Ayarı Fiyatına Nasıl Etki Eder?

Altının ayarı saflık derecesini belirler. 24 ayar altın doğada saf hâlde bulunan altını ifade eder. 22 ayar altında ise %91,6 oranında saf altın vardır. 100 gram 22 ayar altının fiyatı hesaplanırken ya 22 ayar altın fiyatına bakılır ya da 22 ayar altın 24 ayara çevrilecek hesaplama yapılır. 100 gram 22 ayar altın 91,6 gram saf altın içerir ve değeri de saf altının gram fiyatı ile 91,6’nın çarpılması ile bulunur. 

Altın Ayarı Değerine Nasıl Etki Eder?

24 ayar altının en değerli ve saf hâlidir. Altının ayarı düştükçe saflık azalır ve değeri de azalır. Altın değerine tek etkisi olan ayar değildir. Altın fiyatları genellikle piyasada arz ve talebe bağlı olarak değişir, bu nedenle altın ayarının yanı sıra piyasa koşulları da altın fiyatlarını etkileyebilir. 

Farklı Ayarlarda Altınların Kullanım Alanları

24 ayar altın yani saf altın yaygın olarak yatırım amaçlı kullanılır. Saf altın takı yapımında nadiren kullanılır. Bunun en emel sebebi de saf altının çok yumuşak olmasıdır. Ancak çok ince işlemeli bazı takıların tasarımında 24 ayar kullanılabilir. 

22 ayar altın saflık derecesi yüksek olmasının yanı sıra içerisine karıştırılan madenler sayesinde takı yapımı için uygun sertlik seviyesine gelmiş olan altındır. Hem yatırım amaçlı hem de değerli takıların yapımı için 22 ayar altın kullanılır. 

18 ayar altın da tıpkı 22 ayar altın gibi takı yapımında sıkça kullanılır. Özellikle pırlanta, zümrüt, elmas gibi değerli taşların kullanıldığı takı tasarımlarında 18 ayar altın kullanılır. 

14, 9 ve 8 ayar altın uygun maliyetli altın takıların üretiminde tercih edilir. Tasarım takı üreticileri malzeme maliyetini düşürmek için düşük ayarlı altın kullanmayı seçerler. 

Altın Ayarı Nasıl Ölçülür?

Altın ayarı genellikle pırlantaların değerlenmesinde kullanıldığı bilinen karat(K) ile ölçülür. 

 

  • 24 ayar yani 24K altındaki altın oranı 24/24, altın yüzdesi %99,9 ve saflık değeri 999-1000. 

  • 22 ayar yani 22K altındaki altın oranı 22/24, altın yüzdesi %91,6 ve saflık değeri 916-917. 

  • 21 ayar yani 21K altındaki altın oranı 21/24, altın yüzdesi %87,5 ve saflık değeri 875.

  • 18 ayar yani 18K altındaki altın oranı 18/24, altın yüzdesi %75 ve saflık değeri 750.

  • 14 ayar yani 14K altındaki altın oranı 14/24, altın yüzdesi %58,3 ve saflık değeri 583-585.

  • 8 ayar yani 8K altındaki altın oranı 8/24, altın yüzdesi %33,3 ve saflık değeri 333.

 

Hangi Ayar Altın Takı için Daha Uygundur?

24 ayar saf altının yumuşaklığı sebebiyle takı için uygun olmasa da bazı özel tasarımlarda kullanılabilir. 22 ayar hem değer hem de kullanışlılık açısından en popüler ayar olarak kabul edilse de 18, 14 ve 8 ayar takı üretimi için uygundur. Takıların maliyeti düşürülmek istendiği zaman 14 ve altında ayar tercih edilirken takının değerinin de dikkat çekmesi isteniyorsa 18 ve 22 ayar altın tercih edilmelidir. 

Altın Alırken Ayarına Nasıl Dikkat Edilir?

Altın alınırken ayarına dikkat etmek bu alanda yetkinliği olmayan kişiler için zorlayıcıdır. Altın takılarda ve yatırımlık altınlarda küçük bir alanda altının ayarına ilişkin bir ibare bulunur. 24K, 18K, 22K gibi ifadelerin yanı sıra 999,916,875 gibi sayılar da altının ayarını belirtmek için kullanılabilir. 


Altın alırken güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak soru işaretlerinin giderilmesi açısından en etkili seçimdir. Sertifikalı ve seri numaraları altınların satışını yapan, satın alma ve kargo gönderimi sürecinde ürünleri sigortalayan ve belirli ürünlerde isteğe bağlı kasa hizmeti sunan Aga Kulche farkıyla altın alırken soru işaretleri yerine güvene ve iç rahatlığına bırakır.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024