Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altın Yatırımcısının Sıkıntısı
07.09.2023

Altın Yatırımcısının Sıkıntısı

Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar bizi yıllar öncesi enflasyonun yüksek seyrettiği yıllara götürdü. İnsanımız kendince birikimlerini güvence altına almak ve enflasyon karşısında değer kaybetmelerinin önüne geçebilmek için gerek döviz, gerek ise altın gibi kendini koruyabilen yatırım araçlarına yönelmiş durumda.

Her geçen gün altına olan talep artarken yatırımcıyı bekleyen en önemli risk sahip oluna altın varlığının korunması ve saklanması olarak gün yüzüne çıkıyor.

Bugün neredeyse miktarları değişmekle birlikte her evde altın varlığı söz konusu. Bunların büyük çoğunluğu takı amaçlı olduğunda mecburen ev ortamında gerekli güvenlik tedbirlerini alarak saklamak gerekiyor. Ancak tamamen yatırım amaçlı alınan altın için ise farklı alternatif saklama yöntemleri mevcut.

Anadan babadan kalma pek güvenli olmayan yol ev ortamında saklamak hırsızlar için maalesef kalıcı bir çözüm olmuyor.

Evlerde kasa bulundurmak tam bir çözüm olmasa da en azından kötü niyetlilerin işini zorlaştırıyor.

Yine evlerde gerekli alarm ve güvenlik sistemlerini kurmak caydırıcı olabiliyor. Ancak burada attığımız taşın ürküttüğümüz kurbağaya değmesi lazım.

Tüm bunların yanında en güvenli yollardan birisi bankaların kiralık kasalarını kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki burada karşımıza bir maliyet çıkıyor. Bu kasaların kiralama ücretleri yıllık olarak tahsil edilirken seçilecek kasa ebadına(küçük, orta, büyük) göre ücretlerde yıllık olarak min.500 TL ile max. 6.000 TL aralığında değişiyor.

Ancak maliyetli olan bu alternatifte en büyük sıkıntı boş kasa bulabilmek. Özellikle şu günlerde merkezi noktalardaki bankalarda boş kasa bulmak imkânsız durumda.

Diğer bir yöntem ise mevcut altınınızı banka altın hesabında tutmanızdır. Bu şekilde olan işlemlerde artık fiziki bir mevcudiyetinden söz etmek mümkün değildir. Banka hesabındaki altın artık dijital altın olmuştur. Tekrar geri almanız mümkün değildir veya işçilik ödeyerek mamul olarak alabilirsiniz.

Tüm bu alternatiflere yeni birisini eklemek ve bu konuda talep kâr olan müşterilere hizmet vermek için Agadigital yeni bir çalışma başlattı. İsteyen müşteriler AgaKulche üzerinden satın aldıkları altınlarını AgaKulche güvencesiyle saklama hizmeti alabilecekler.

Bu yeni hizmetin detaylarını gelecek blog yazılarımızda detayları ile bulacaksınız.

Blog Son Eklenenler
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024