Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altın yatırımcılarının Güvenli Adresi AgaKulche...
27.02.2024

Altın yatırımcılarının Güvenli Adresi AgaKulche...

Soru 1: Altın 2024 yılına nasıl başladı?

2023 yılı son mesai gününde altın ons olarak 2063 $ iken bugün 2023$ civarında. Ons olarak baktığımızda bir düşüş var. TL olarak ise baktığımızda 2023 son mesai gününde altın has fiyatı TL olarak 2032 tl iken bugün 2070 TL olarak işlem görüyor. Bu durum tamamen iç piyasa dinamikleri ile alakalı ve altın ithalatındaki uygulamalar bu fiyatların belirlenmesinde büyük rol oynuyor.

Soru 2: Yatırımcıların altına ilgisi devam ediyor mu?

Kesinlikle devam ediyor. Piyasalardaki belirsizlik ve özellikle enflasyon karşısında yatırımcı tl birikimlerinin korunması için altını en güvenli liman olarak görmeye devam ediyor. Son yıllarda gümüşte yatırımcı için iyi bir alternatif haline geldi. Son bir yılda gümüşün altına nazaran getirisi de fazla oldu.

Soru 3: 2023'te halk altına büyük ilgi gösterdi. 2023 yılında Darphane'nin sarrafiye üretimi rekor kırdı. 2024'te bu ilginin devam etmesini bekliyor musunuz?

Kesinlikle bekliyoruz. Halkımızın altına olan ilgisi yeni değil. Yılar içinde gelişen bir refleks halini almış durumda. Özellikle enflasyon yatırımı tetikliyor. Elbette uluslararası piyasalarda savaş senaryoları ve olasılıkları altının daha değerli ve talebinin daha fazla olması anlamına geliyor.

Soru 4: Yatırımcılar daha çok hangi ürünlere ilgi gösteriyor? (Sarrafiye, mini külçe vb.)

Geçmişten gelen alışkanlıklarımızdan kaynaklı darphane ürünlerine olan ilgi eksilmeden devam ediyor. Ancak mini külçelere olan talepte her geçen gün artıyor. Bizim son iki yıl içinde yaptığımız satışları analiz ettiğimizde mini külçeler daha ağır basıyor.

Soru 5: 2024'te altına ilgi devam edecek mi? Beklenti ne yönde?

Devam etmesi kaçınılmaz. Etrafımızda her gün değişen savaş senaryoları ve ülkemizde devam eden yüksek enflasyon yatırımcıyı altına yönlendirecektir. Küçük büyük demeden insanlarımız birikimlerini değer kaybetmemesi için altın ile koruma altına alacaktır.

Soru 6: Bazı kuyumcular kesme altın adı altında paketsiz çekili altın satıyor. Bu konu ile ilgili vatandaşlara bir uyarınız olacak mı?

Kesme altın son tüketici için bir ticari ürün değildir. Alınıp satılması esnasında problem yaşayabilirler.  Paketsiz olması, bandrol ve üretici bilgisi olmaması gibi farklı sebeplerle suistimale açık bir üründür. Bildiğimiz kadarıyla bazı oda ve dernekler, kendilerine bağlı esnafların kesili altın ticaretini yasaklamış durumda. Bu sıkıntıları yaşamak istemeyen yatırımcı mini külçelere yönelmelidir.

Soru 7: Sahte altın ile ilgili pek çok haber çıkıyor. Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sahte altın ile alakalı ilk kontrol sistemi kuyumcuda başlaması lazım. Ancak bazen kuyumcuda mağdur olabiliyor. Özellikle sarrafiye konusunda ikinci baskı birçok ürün piyasada dolaşıyor. Bunların bazıları ayar ve gramaj olarak uygun iken, uygun olmayan ve mağduriyete sebebiyet veren çok ürün var. Bu sebeple son tüketici güvenliğini test ettiği bildik markalara ve kuyumculara yönelmeli.

Soru 8: İnternetten altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İnternetten altın alırken güvenlik çok daha ön plan acıkmakta. Bu konuda kendini ispatlamış e ticaret firmalarından alışveriş çok önemli. Doğru ürün, bilindik marka, doğru ayar ve gramajlı ürünler ve en önemlisi güvenli teslimat dikkat edilmesi gereken önemli noktaları oluşturuyor.

Biz de AgaKulche olarak ürünlerimizin tedariğinden itibaren güvenlik konusuna dikkat ederek müşterilerimize sigortalı kargo ile siparişlerinin ulaşmasını sağlıyoruz.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024