Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altın Yatırım Araçları
01.11.2022

Altın Yatırım Araçları

Yatırımcının gözde tercihlerinden olan altın ürünleri her geçen gün daha fazla tercih edilir hale geldi.

Hem kendisini enflasyona karşı korurken, hem de ulusal ve uluslararası piyasalardan nemalanarak yatırımcıya getiri sağlamaya devam ediyor.

Ancak altın yatırımcısının hangi altın ürünlerini yatırım için tercih edeceği büyük önem taşıyor. Elimizde külçe altın, mini külçeler, bilezik, sarrafiye ürünleri ve birçok altın takı grubu ürün tamamen veya kısmen bu amaca hizmet etse de hepsi aynı etkiye sahip değil.

Tercih yaparken püf nokta işçilik oranı düşük ürünlerin tercih edilmesidir. Zira başlangıçta ödenen işçilik bedellerinin geri satışta düşülecek olması yatırıma başlarken eksi kayıp ile başlanması manasına geliyor.

Külçe altınlarda işçilik yoktur. Alış ve satış kurları üzerinden işlem görürler. Ancak bu külçelerde genel olarak 500 gr ve 1000 gr olarak bulunduğundan daha çok büyük yatırımcı için caziptir. Daha küçük meblağlar için ise 24K mini külçe veya gram altınların tercih edilmesi doğrudur.

22 ayar ürün grubundan olan bilezik ve sarrafiye ürünleri, takılar kadar olmasa da işçilik ihtiva ederler. Yatırımcının bunu bilmesi ve ona göre hareket etmesi uygun olur.

Takı amacıyla üretilmiş 8K,14K, 18K, ürünler yüksek oranda işçilik içerdiklerinden yatırım amacıyla değerlendirilmesi uygun olmaz. Bu ürünlerinde elbette geri dönüşüm halinde bir değeri var. Ancak başlangıçta verilen işçilik ve karların telafi edilmesi için uzun süreler geçmesi gerekecektir. Takı amacıyla satın aldığımız ürünler kıyafetlerimizin tamamlayıcısı birer aksesuardır. Bu sebeple kullandığımız sürece yaşayacağımız duygu ve anılar en büyük kazancımız olacaktır.

Blog Son Eklenenler
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Altında Ayar Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Altın yatırımı yapmak veya altın takı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de altın ayarıdır. Altın ayarı olarak bilinen 22, 18, 14 ve 8 ayar kavramları doğru altının seçilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Devamını Oku
06.05.2024
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker

Devamını Oku
06.05.2024
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep
Altın: İki Piyasanın Hikayesi - Yükselen Fiyatlar ve Düşen Talep

Altın Makaleler

Yatırımcılarla merkez bankaları arasındaki çekişme altın piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Yatırımcı güveni yeni zirvelere ulaşarak altın fiyatlarını ons başına 2100 doların üzerine çıkarırken, şaşırtıcı bir karşı nokta ortaya çıkıyor: Avrupa ve ABD gibi büyük pazarlarda fiziksel talep tökezliyor. Bu makale altın piyasasının birbirinden farklı iki bölümünü ele alıyor ve bu zıt gerçeklikleri şekillendiren güçleri araştırıyor.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024
Haftalık Piyasa / 18 Mart 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta, küresel pazarlarda Almanya ve ABD'de enflasyon verileri takip edildi.

Devamını Oku
03.04.2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024
Haftalık Piyasa 19 Şubat 2024

Piyasa Bülteni

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda veri akışı oldukça yoğundu. ABD'de enflasyon, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretimi verileri, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde ise büyüme verileri takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ocak ayında aylık %0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Devamını Oku
27.02.2024
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor
Faiz İndirimi Belirsizliği: Altın Parlıyor

Altın Makaleler

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları ve yatırımcılar arasındaki bilindik gidip gelmeler devam etti; faiz indirimleri tartışma konusu olmaya devam etti ve altın fiyatları 2000 doların üzerinde sabit kaldı. Güçlü ABD istihdam artışı gibi olumlu ekonomik veriler daha hızlı bir gevşeme yoluna işaret ederken, merkez bankaları temkinli kalmaya devam ederek altının yakın geleceğini şekillendiren karmaşık faktörleri vurguladı. Bu haftanın bülteni, çekişmenin derinlerine iniyor, Kızıldeniz krizinin artan etkisini araştırıyor ve altının bu belirsiz zamanlarda neden parlamaya devam ettiğini inceliyor.

Devamını Oku
27.02.2024