Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?
06.05.2024

Altın Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Altın tarih boyunca insanlık tarafından her zaman büyük bir değer atfedilen ve çeşitli ekonomilerde para birimi olarak kullanılan parlak, sarı renkte bir metaldir. Bu değerli metal ışığı yansıtma özelliği ve kararmayan yapısıyla dikkat çeker. Gerçek altın saf olması gerektiği için, herhangi bir diğer metal veya bileşen kullanılmaz; bu nedenle dökme saf altın, rengi, parlaklığı ve yoğunluğu ile oldukça özgün ve ayırt edici bir görünüme sahiptir. Altının saflığını ve gerçekliğini tespit etmek için kullanılabilecek pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında asit testi, yoğunluk testi ve elektronik test gibi farklı testler yer alır. Bu yöntemler altının gerçek olup olmadığını doğrulamada oldukça etkilidir ve yatırımcılara ya da koleksiyonerlere büyük bir güven sağlar. Piyasadan gerçek altın satın almak veya mevcut altınınızın gerçekliğini öğrenmek isterseniz, bu ipuçları işinize yarayabilir. 

Dilerseniz bir altının gerçek mi veya sahte mi olduğunu hiç sorgulamadan, güvenilirliği ile ün kazanmış Aga Kulche’den alışveriş yapabilirsiniz. Darphane altınlarından 22 ayar yatırımlık bileziklere gram altın çeşitlerine, koleksiyonluk altın sikkelere yatırım için seçebileceğiniz altınları Aga Kulche güvencesi ve uygun fiyatlarıyla kolayca satın alabilirsiniz.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının orijinalliğini anlamak zaman içinde ustalık gerektiren bir yetenek haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi her zaman insanlığın faydasına olmamış, sahte altın üreten teknolojiler de gelişmiştir. Gerçek altın ile sahte altın arasındaki farkları ayırt etmek zor olabilir. Bazı sahte ürünlerin gerçeğine oldukça benzer özellikler taşıdığı bilinmektedir. Bu yüzden, altınınızın gerçek olup olmadığını anlamak için ekstra dikkatli olmak ve bilinen yöntemlerden birkaç tanesini birden kullanmak önerilir. Peki altın nasıl anlaşılır?

Piyasada kullanılan basit testlerden, profesyonel değerlendirme yöntemlerine kadar, altınınızın gerçekliğini doğrulamak için birçok etkili yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında altının yoğunluğuna bakmak, asit veya mıknatıs testi yapmak gibi çeşitli teknikleri içerir. Bu testlerin her biri altının sahteliğini tespit etmede farklı derecelerde etkilidir.

Sahte Altının Anlaşılması için Kullanılan Yöntemler

Altının gerçekliğini anlamak, değerli metalin doğal değeri ve günümüzde piyasadaki sahte üretim tekniklerin karmaşıklığı göz önüne alındığında, hem yatırımcılar hem de koleksiyoncular için büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada insanların aklına altının gerçek olduğunu nasıl anlarız sorusu gelir? Sahte altını tespit etmek için keskin bir göze ve gerçek altını sahte benzerlerinden etkili bir şekilde ayırt edebilecek yöntemlere hâkim olmaya ihtiyaç vardır. Bu yöntemler, minimum ekipmanla gerçekleştirilebilen basit ev testlerinden özel aletler gerektiren daha komplike tekniklere kadar uzanmaktadır. Her test, bireyin özel ihtiyaçlarını ve koşullarını karşılamak üzere uyarlanmış farklı bir doğruluk ve doğrulama düzeyi sunar. Siz de sahte altın nasıl anlaşılır? veya gerçek altın nasıl anlaşılır? sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Göz Testi

Göz testi en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Sahte altın, bazı açılarda yeşil renk yansıtabilir ya da oldukça koyu bir kızılımsı renkte gözükebilir. Gerçek altın, ışık altında genellikle rengini değiştirmez. Ayrıca, genellikle diğer metallerden yapılan sahte altın, parlaklığını kaybedebilir.

Mıknatıs Testi

Altına yaklaştırılan güçlü bir mıknatısa altın tepki vermez. Çünkü altın manyetik değildir, gerçek altın bu teste tepki vermez. Eğer altın mıknatıs yaklaştırıldığı zaman hareket ediyorsa bu söz konusu emtianın demir ve benzeri metaller içerdiğini gösterir. Mıknatıs testinin tek başına kesin bir çözüm olmadığını unutmamak gerekir.

Saflık Deneyi

Bazı maddeler, özellikle nitrik asit gibi aşındırıcı kimyasalların tepkime süreçleri altın testinde kullanılabilir. Altın kimyasallar ile temas ettiğinde tepkime göstermeyen stabil bir metaldır. Eğer üzerine nitrik asit damlatırsanız ve altını test edilen bölgeler üzerinde herhangi bir değişim olmazsa, büyük olasılıkla altın gerçektir.

Ses Testi 

Gerçek altın bir yere vurulduğu zaman sert ve duru bir ses çıkarır. Sahte altın ise genellikle daha tiz bir ses çıkarır. Gerçek ve sahte altın arasındaki bu ayrımı kesin olarak yapabilmek, bazen altının nasıl bir ses çıkardığını ve bu sesin neden kaynaklandığını anlamak için bir miktar tecrübe gerekir. 

Mikroskop Testi

Detaylı incelenmesi durumunda, gerçek altın, kendisine özgü eşsiz kristal yapıları ve parlak, saf rengi ile diğer metallerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Bu özellikler, altının doğal güzelliğini ve değerini ortaya çıkarır, aynı zamanda sahteciliğe karşı bir koruma sağlar.Evde Altın Testi

Ev ortamında altın testi yapmak her zaman kesin sonuç vermese de bazı durumlarda kurtarıcı olabilir. Evde altın testi yapmak isteyenler için iki yöntem önerilir. En yaygın altın testi, test edilecek altının boyutuna göre rahatça batabileceği bir kap içerisine su doldurmak ve altını suya atmaktır. Altın dibe batmıyorsa yoğunluğu gerçek altın olmadığına işaret eder. Evde altın testi sirke ile de yapılır. Altının üzerine birkaç damla sirke damlatılarak beklenir. Altında renk değişimi varsa altın sahtedir. Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024