Kapat
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Altın Fiyatlarında Son Durum
11.07.2023

Altın Fiyatlarında Son Durum

Son günlerde ekonomik piyasalar çok hareketli günler yaşıyor. Seçim sonrası beklenen bir durum olmasına rağmen, yine de tüm piyasa oyuncuları piyasaya göre doğru pozisyon alabilmek için yoğun konsantrasyon içinde.

Seçim öncesinde baskılanan döviz için, seçim sonrası yukarı yönlü bir artış bekleniyordu. Özellikle döviz girdilerinin en yoğun olduğu yaz sezonunda bu durum avantajlı olurken, aynı zamanda ihracatçının da maliyetlerini rekabet edebilecek düzeye çekebilmesi çok önemliydi.

Ancak madalyonun iki yüzü gibi, bu durum birçok sektöre maliyet ve zam olarak yansıdığı için özellikle son tüketici durumdan rahatsız.

Altına gelince; bildiğiniz üzere altının TL bazlı fiyatının belirlenmesinde iki unsur önemli. Birincisi uluslararası dolar bazlı ons fiyatı, ikincisi ise USD/TL paritesi.  Son bir aylık dönemde altın ons fiyatı 1.896 USD ile 1.965 USD aralığında seyir göstermekte olup, bugün ons fiyatı 1.925 USD gerçekleşiyor.

Son bir aylık dönemde altının TL fiyatındaki dalgalanma tamamen USD/TL kuruna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ons fiyatının bu dalgalanmada ki payı çok düşük.

Bu dönemde altın yatırımcısı yine güvenli liman olarak altını görerek satın alma taleplerinde yoğun bir artış yaşandı.

Ancak burada bir korku refleksi veya panikle satın alma yoğunluğu yaşandığını açıkça söylemek lazım. Yaptığımız gözlemlerde gördük ki; Ne zaman fiyatlarda yukarı yönlü bir ivme oluyor, satın alma talepleri artıyor. Fiyatlar durağanlaştığında ise satın alma talepleri normal hale dönüyor.

Anlıyoruz ki fiyatların çok yükselmesi korkusu ile insanımız elinde ne varsa altına yatırıyor.

Elbette bu yatırımlar karşılığını bulacak ve sahibine uzun vadede fayda sağlayacaktır. Kısa süreli altın fiyatlarında ki düşüşler yatırımcıyı endişelendirmemelidir.

Altın uzun vadede hep kazandırır. En azından şimdiye kadar böyle oldu.

Blog Son Eklenenler
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?
Satarken Zarar Etmeyen Altın Hangisi?

Altın yatırımı yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri, bozdururken zarar etmeyen altın seçeneklerine yatırım yapmanın daha mantıklı olmasıdır. Altın yatırımlarında, alım satımında oluşan farklar yatırımcı için önemli kayıplara neden olabilir.

Devamını Oku
07.06.2024
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı, birçok yatırımcı için cazip bir seçenektir. Hem değer saklama aracı olarak hem de piyasalardaki dalgalanmalardan kâr elde etme amacıyla tercih edilen gümüş, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde yüksek getiriler sunabilir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir Altın bozdurmak, birçok yatırımcının belli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle, altın bozduracağınız yeri iyi seçmelisiniz; güvenilir ve bilinen bir kuyumcu tercih etmek önemlidir

Devamını Oku
07.06.2024
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, tarih boyunca değerini koruyarak yatırımcıların gözdesi olmuş bir maden olarak bilinir. Günümüzde hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak tercih edilen altın, ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülmektedir.

Devamını Oku
07.06.2024
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı
Altın 995 Saflık Nedir? 995 vs 999 Farkı

Altının saflık derecesi, içeriğindeki diğer metallerin oranını belirler ve genellikle karat (K) veya milyem (‰) cinsinden ifade edilir. Karat sistemi, altının toplam 24 parçaya bölündüğünü ve saflık derecesinin bu parçalar üzerinden hesaplandığını gösterir.

Devamını Oku
07.06.2024
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Piyasa Bülteni

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz? Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu. Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir. Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Devamını Oku
29.05.2024
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı
Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı? Hangisi Daha Karlı

Yatırım dünyası, karmaşık öngörülere ve detaylı stratejilere dayalı bir yapıya sahiptir. Yatırımı söz konusu olduğunda, piyasada birçok çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması yatırımcılar için hem bir fırsat hem de bir karar verme zorluğu olduğundan doğru yatırımı seçmek karmaşık olabilir.

Devamını Oku
07.05.2024
En Uygun Altın Nereden Alınır?
En Uygun Altın Nereden Alınır?

Günümüzde de altın yatırımı hem uzun vadeli değer saklama hem de spekülatif kazanç elde etme potansiyeli ile önemini korumaktadır. Peki, altın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, piyasadaki güncel altın fiyatlarını takip etmek, yatırım yapmayı düşündüğünüz altın türünün özelliklerini ve piyasadaki talebini anlamak önemlidir.

Devamını Oku
07.05.2024